Co powinien zawierać projekt kuchni?

projekt kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które wyróżnia się szczególną funkcją. To właśnie w tym miejscu powstają posiłki, przechowujemy żywność, a często także jemy. Kuchnia jest także miejscem spotkań z najbliższymi, dlatego przestrzeń powinna być zaprojektowana funkcjonalnie i komfortowo.

Projektowanie kuchni to proces, w którym powinna powstać kuchnia dostosowana do wymagań domowników. Wybór pomieszczenia, eleganckich mebli kuchennych czy sprzętów to wyzwanie, dlatego warto powierzyć projekt profesjonalistom, którzy stworzą przemyślany i spójny projekt kuchni w ulubionym stylu. Jak urządzić kuchnię?

Projektowanie kuchni krok po kroku

Miejsce kuchni

Projekt kuchni należy zacząć od wyznaczenia pomieszczenia. W tym celu warto przeanalizować plan całego domu lub mieszkania i wybrać najlepsze rozwiązanie. Zasadą jest, aby kuchnia i jadalnia:

  • Znajdowały się od północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej strony świata. Kuchnia jest miejscem, gdzie podczas gotowania wydziela się dużo ciepła, dlatego nie musi być dodatkowo ogrzewana słońcem. Co więcej, wiele produktów spożywczych powinno być przechowywanych w cieniu w temperaturze pokojowej. Kuchnia od strony północnej zapewni dłuższą świeżość produktów, które nie będą się psuły pod wpływem słońca.
  • Lokalizacja od wejścia do domu – lokalizacja kuchni od drzwi do domu to wbrew pozorom istotna kwestia. Po zakupach to właśnie w kuchni odkładamy siatki. Projekt kuchni oddalony od wejścia sprawia, że trzeba do niej przejść korytarzem, co szczególnie w zimie może wzmóc konieczność częstego sprzątania. Ponadto jest niedogodnością dla mniej silnych osób, które chciałyby odłożyć zakupy od razu po wejściu do domu.
  • Widok z okna – kuchnia z widokiem na piękny park, ogródek w którym bawią się dzieci czy hałaśliwą ulicę? Na pewny aspekty podczas projektowania domu nie mamy wpływu, ale widok z okna często możemy wybrać. Idąc na różne kompromisy, mając kuchnię od strony wschodniej, możesz liczyć na miłe poranki przy kawie i pięknym wschodzie słońca.

Strefy robocze w kuchni

Strefy w kuchni powinny być zaprojektowane zgodnie z wykonywanymi czynnościami. Zasada ergonomii w kuchni ma szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków i wykonywania innych czynności. Zgodnie ze sztuką architektoniczną ergonomiczne strefy robocze w kuchni powinny być zaprojektowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych). Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna wyróżniać 5 stref roboczych. Są to:

  • strefa zapasów – głównie lodówka,
  • strefa przechowywania – szafki,
  • strefa mokra – zlew, zmywarka, kosze na odpady,
  • strefa przygotowywania posiłków – blaty i ewentualnie wyspa,
  • strefa gotowania – płyta, piekarnik.

Wszystkie strefy powinny być utrzymane w tej samej stylistyce. Dzięki temu wnętrze będzie spójne, a przebywanie w kuchni będzie sprawiało przyjemność. Kuchnia może być urządzona w stylu nowoczesnym, loftowym, rustykalnym, romantycznym czy skandynawskim. Projekt kuchni powinien uwzględniać Twój gust.

Trójkąt roboczy w kuchni

Dobry projekt kuchni nie tylko powinien wyglądać elegancko. Musi być także bezpieczny i praktyczny. Projektowanie wnętrz i mebli kuchennych to zadanie, które podczas prac powinno uwzględniać zasady trójkąta roboczego w kuchni.

Trójkąt roboczy to funkcjonalne ustawienie trzech najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, czyli lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej. Najlepsze projekty to takie, w których te urządzenia znajdują się możliwie najbliżej od siebie w odstępach, których długości tworzą kształt trójkąta. Jest to zasada, która ogranicza wykonywanie zbędnych kroków w trakcie przygotowywania posiłków, a dzięki temu zwiększa ergonomię pracy. Optymalnie, jeśli odstępy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką wynoszą:

  • lodówka i zlewozmywak: 120 – 210 cm,
  • zlewozmywak i kuchenka: ok. 120 – 210 cm (ew. 90 cm),
  • lodówka i kuchenka: nie więcej niż 120 – 270 cm.

projektowanie kuchni

Czego nie powinien zawierać projekt idealnej kuchni?

Zdarza się, że wprowadzenie zasady trójkąta roboczego do kuchni nie jest możliwe. Zwykle stosuje się wtedy inne układy kuchenne. W ten sposób powstają kuchnie w kształcie L, G, U, jednorzędowe czy dwurzędowe. Podczas projektowania kuchni można iść na różne kompromisy. Są jednak pewne zasady, których nie warto stosować:

  1. Stawianie kuchenki obok okna – grozi zdmuchnięciem płomienia przy otwartym oknie.
  2. Lodówka obok kuchenki – takie rozwiązanie jest nieekonomiczne. Kuchenka emituje duże ilości ciepła, zwiększając w ten sposób zużycie prądu przez próbującą obniżyć temperaturę lodówkę. Taki układ zwiększa też ryzyko awarii sprzętu.
  3. Lodówka przy oknie – zwłaszcza, jeśli z różnych przyczyn kuchnia nie jest zaprojektowana od strony północnej, słońce może ją zbyt nagrzewać.

Meble na wymiar w Krośnie