Aranżacja kuchni z salonem – na co zwrócić uwagę?

kuchnia z salonem

Salon z aneksem kuchennym bądź kuchnia całkowicie otwarta na salon to projekty, które w nowoczesnych mieszkaniach i domach spotyka się coraz częściej. Rozwiązanie takie nie tylko pozwala na wizualne stworzenie większej, otwartej przestrzeni w mieszkaniu, ale też wprowadza wiele naturalnego światła do kuchni, które często pozostałyby w innym wypadku dość ciemne i zamknięte. Jak zaaranżować kuchnię z salonem, by prezentowała się doskonale z każdej perspektywy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli i dodatków do otwartej kuchni?

aneks kuchenny

Szukasz projektanta mebli do kuchni? Sprawdź naszą ofertę mebli na wymiar w Jaśle.

Wady i zalety kuchni z salonem – kiedy warto się na nią zdecydować?

Pomysły na kuchnię otwartą na salon spotyka się najczęściej w mieszkaniach, dla których otwarta kuchnia oznacza więcej przestrzeni i szansę stworzenia przestronnego, przytulnego mieszkania na małym metrażu.

Równie dobrym pomysłem będą także w domkach opierających się o otwarty projekt przestrzeni – ścianki działowe nie są tam mile widziane, a oddzielenie kuchni od pozostałych części domu zbudowałoby zbędną barierę zaburzającą naturalne poczucie otwartości i domowej swobody. To właśnie wspomniana otwartość i wolna przestrzeń są podstawową zaletą kuchni połączonej z salonem – przy skutecznym wykorzystaniu miejsca na meble możesz zyskać dużą ilość szafek, szuflad i półek kuchennych, stworzyć wrażenie dużej, przestronnej kuchni i powiększyć optycznie swój salon, nawet ten w małym mieszkaniu.

Dużą zaletą kuchni otwartych jest dostęp światła zarówno do kuchni, jak i do salonu. Jeśli ściany kuchni są zabudowane meblami, salon wpuści do niej mnóstwo naturalnego światła i uczyni przestrzeń ciepłą, przytulną, doskonałą na poranne śniadania ale i wieczorne obiady ze znajomymi. Salon również skorzysta na otwartej kuchni, szczególnie gdy okna znajdują się jedynie na jednej ścianie – dodatkowe przedzielenie przestrzeni i zmniejszenie powierzchni salonu przez ścianę dzielącą go z kuchnią ograniczy rozchodzenie się światła po wnętrzu i sprawi, że i salon będzie ciemniejszy.

Wadą połączenia kuchni z salonem może być ograniczona ilość blatów, które najczęściej można zainstalować na maksymalnie dwóch ścianach. Wolną przestrzeń blatową można stworzyć, ustawiając wyspę, która wprowadzi do kuchni więcej szafek, dodatkowy blat, a także stolik barowy przy którym można ustawić wysokie hokery w salonie.

Aranżując tego typu przestrzeń trzeba uważać, by kuchnia nie przytłaczała wizualnie salonu i by to ten drugi pozostawał w dalszym ciągu ważniejszą z dwóch przestrzeni. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie urządzeń do zabudowy, ukrytych w meblach lub dyskretnie wkomponowanych w aranżację kuchni.

Na co zwrócić uwagę łącząc kuchnię z salonem?

Otwarta na salon kuchnia jest wizualnie większa, lepiej oświetlona i stylowo dopasowana do wystroju całego wnętrza, ale nawet w najbardziej zadbanym domu z aneksem kuchennym w salonie warto zadbać, by jakoś rozdzielić od siebie obie strefy.

W większości projektów stawia się na graniczną linię pomiędzy płytkami w kuchni, a panelami lub parkietem w salonie. Klasycznym pomysłem będzie także wykonanie układu kuchni tak, by półwysep lub wyspa stworzyły naturalną barierę pomiędzy kuchnią a salonem. Jeśli nie chcesz zabudowywać w ten sposób swojej kuchni, pomyśl o ustawieniu stołu – doskonale połączy strefę gotowania i relaksu, wkomponuje się w style obydwu przestrzeni i posłuży zarówno jako stół obiadowy, jak i bankietowy lub jako blat do pracy.

Warto pamiętać, by aranżacja kuchni z salonem odpowiadała stylowi życia gospodarzy i nie była dodatkowym problemem dla ich codziennego życia. Ze względu na tak dużą otwartą przestrzeń, utrzymanie porządku w kuchni jest niezbędne niezależnie od pory dnia czy okazji – niezmyte naczynia, brudne blaty czy nierozładowaną zmywarkę zobaczy każdy, kto wejdzie do salonu.

Przy aranżacji warto przewidzieć takie rozłożenie szafek, półek i szuflad, by wszystko miało w kuchni swoje miejsce, a blaty mogły pozostać przestrzenią czystą i wolną od garnków, przypraw czy słoiczków z przyprawami. Na ich miejsce ustaw elementy dekoracyjne, które ocieplą wizerunek kuchni, podkreślą jej charakter, połączą ją wizualnie z salonem i zadbają o wysoką estetykę Twojego mieszkania.

Pomysły na dekoracje kuchni otwartej na salon

Dekoracje odegrają niezwykle ważną rolę w łączeniu salonu i kuchni w spójną przestrzeń. Począwszy od kolorów ścian, które powinny pozostać w takim samym odcieniu w kuchni i salonie, przez wykorzystanie farb magnetycznych i tablicowych, dzięki którym stworzysz w kuchni ścianę akcentową, aż po drobne detale, zielone rośliny w doniczkach, zioła czy obrazy, kuchnia otwarta na salon powinna estetycznie łączyć się z wystrojem i dekoracjami pozostałych wnętrz.

kuchnia z salonem

Ciekawe akcenty dekoracyjne można wprowadzić tu z pomocą punktowego oświetlenia, wspomnianych już zielonych roślin doniczkowych i ziół oraz plakatów i obrazów, które wpasują się w klimat kuchni, ale i połączą naturalnie z wystrojem salonu.

Jeśli planujesz stworzenie w swoim domu kuchni połączonej z salonem i chcesz wyciągnąć z tego pomysłu jak najwięcej, postaw na profesjonalne projektowanie kuchni i meble na wymiar. Współpracując z projektantem dopasujesz wnętrze idealnie do swoich potrzeb, oczekiwań i ulubionej stylistyki, omijając wiele kompromisów z jakimi trzeba się liczyć wybierając kuchnie z gotowych projektów, z meblami z sieciowych sklepów z wyposażeniem.

 

Zobacz inne wpisy